piątek, 6 kwietnia 2018

STYL DALEKOWSCHODNI NA BALKONIE


Każdy balkon jest swoistym pejzażem, obrazem malowanym naturą. Powinien przyciągać nasz wzrok, a jednocześnie być harmonijny i spójny. Niewielka powierzchnia tworzenia jest nie lada wyzwaniem. To jakby chcieć utworzyć obraz na bardzo małym płótnie, nie możemy umieścić na nim zbyt wiele, bo stanie się chaotyczny i nieprzejrzysty. Musimy wybrać jeden do kilku elementów i z konsekwencją stworzyć na balkonie nasz urzekający, prywatny krajobraz.

Taras japoński
 http://www.all-design.co.jp/works/works11/#motiontop

Niewielka przestrzeń, duże zaludnienie oraz szacunek do ziemi i całego stworzenia wpłynęły na ukształtowanie stylu japońskiego w ogrodnictwie. Ogrody japońskie nie pełnią funkcji użytkowych- tworzone są głównie do oglądania. Nie służą jako plac zabaw dla dzieci, nie posiadają trawnika, a przemieszczać się po nich należy jedynie po wyznaczonych ścieżkach. Ogród ma przypominać krajobraz nietknięty ludzką ręką. Ta izolacja uświadamia nam naszą zależność od natury i oddawać jej hołd. Japończycy tworzą również tzw. ogrody suchego krajobrazu składające się jedynie z precyzyjnie rozmieszczonego piasku, żwiru i kamieni.

Ogród kamienny ZEN
 http://www.zen-garden.org/html/page_obj_ginshanada.htm

Balkon w tym stylu powinien być skromny i uporządkowany oraz stanowić integralną część domu. Rośliny i martwa natura tworzą zminiaturyzowany harmonijny krajobraz współgrający z domem i jego otoczeniem. W takim miejscu możemy się czuć bezpiecznie i spokojnie się wyciszyć.

Balkon w stylu azjatyckim
 http://www.architectureartdesigns.com/15-engaging-asian-balcony-designs-that-will-inspire-you/

Obok roślin o swobodnym pokroju, nie może zabraknąć tych formowanych- w sposób jak najbardziej przypominający działania natury. Balkony i tarasy w stylu dalekowschodnim to miejsca, w których wydaje się, że czas rządzi się odmiennymi prawami. Tu wszystko jest wiekowe i owiane tajemnicą. Mech, patyna, omszałe kamienie, czy formowane drzewka bonsai wprowadzają magiczny klimat i zapraszają na podróż w czasie. Patrząc na nie, aż trudno uwierzyć że ta naturalność jest jedynie pozorna i jest wynikiem precyzyjnej pracy ogrodnika.

Mały ogród japoński
 http://www.all-design.co.jp/works/works28/#motiontop


Taras w japońskim stylu
http://www.all-design.co.jp/works/works28/#motiontop

W ogrodach dalekowschodnich, których ideologia tworzenia oparta jest na filozofii buddyjskiej, każdy element ma swoje znaczenie symboliczne i miejsce. Elementy dobierane są one w sposób dogłębnie przemyślany i oszczędny. Kompozycja powinna sprawiać wrażanie prowadzonej w harmonii z naturalnym pięknem przyrody. Człowiek nie jest tu panem stworzenia, a jedynie twórcą podległym prawom naturalnym.

Projektując balkon azjatycki warto wykorzystać do tego regułę współgrania trzech elementów, którymi mogą być np. kamienie, specjalnie wyeksponowane rośliny lub zestaw różnych elementów krajobrazu tworzących harmonijny i spójny układ. Te zróżnicowane pod względem wielkości komponenty mają (podobnie jak w ikebanie) symbolizować:

·         najwyższy- niebo
·         średni- człowieka
·         najniższy- ziemię

Zastosowanie tej reguły w odpowiedni sposób sprawi, że otrzymamy prawdziwe dzieło sztuki.

Balkon w stylu japońskim
http://www.staradeal.com/color/669933/

Kolorystyka monochromatyczna, opierająca się głównie na odcieniach zieleni jest idealna, aby optycznie powiększyć balkon. Wibrujące i intensywne barwy służą jedynie jako akcent wzbudzający określone odczucia emocjonalne w odbiorcy i skupiający wzrok.

Taras w stylu dalekowchodnim
http://www.thewowdecor.com/21-amazing-asian-outdoor-design-ideas/

Ulubioną rośliną Azjatów jest oczywiście sosna, symbol siły, potęgi i długowieczności. Jest ona  prawie zawsze formowana. Powodzeniem cieszą się również różaneczniki, azalie, kamelie i bukszpany. Te ostatnie charakteryzujące się soczystą, ciemnozieloną barwą liści. Komponując, mamy do dyspozycji różne odmiany klonów, miłorzębów, cyprysików, sumaków, oczarów, no i koniecznie bambusy.
Kwitnące byliny sadzone są z umiarem jedynie w małych grupkach. Są to przede wszystkim liliowce, irysy, piwonie, hosty, zawilce, żurawki, bergenie, czy trawy ozdobne. Najważniejsze w doborze roślin są umiar i konsekwencja.

Bonsai na balkonie
http://www.thewowdecor.com/12-stunning-patio-design-ideas/
Materiały pochodzenia naturalnego takie jak: kamienie, głazy, żwir, drewno (zwłaszcza bambusowe), dominują nad florą wyznaczając kształt kompozycji i jej charakter. Kluczową rolę  w komponowaniu odgrywa rónież woda, która za pośrednictwem strumyczków, kaskad, wodospadów, czy maleńkich zbiorników, daje ukojenie i poczucie spójności. Niekiedy wodę imituje żwirowa powierzchnia uformowana na kształt zbiornika wodnego.

źródełko w ogrodzie
 http://goodsgn.com/gardens/76-beautiful-zen-garden-ideas-for-backyard/
Ogród w stylu japońskim
 http://goodsgn.com/gardens/76-beautiful-zen-garden-ideas-for-backyard/

            Jako projektant bardzo serdecznie zachęcam do wykorzystywania tego stylu na swoich balkonach i tarasach. Ich niepowtarzalny urok, prostota i elegancja sprawdzą się zarówno na dużych powierzchniach, jak i na skromnych miejskich balkonikach. Stosując ściśle określone zasady komponowania, możemy uzyskać powalający efekt. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca, który stworzy dla Państwa nieziemski zakątek w Waszym domu, do którego możecie zaglądać za każdym razem, gdy zapragniecie przenieść się do świata orientu.

Orientalny balkon
https://www.freshdesignpedia.com/balcony-furniture/patio-design-ideas-a-green-patio-for-sports.html


Bibliografia:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz