poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Projekt balkonu vintage w bieli i błękicie



Projekt balkonu vintage w bieli i  w błękicie


Typowy nowoczesny apartamentowiec w centrum Krakowa oraz typowy nowoczesny balkon: stal i szkło.

I moje zadanie: stworzyć piękny sielankowy zakątek dla całej rodziny.


Balkony





Balkon posiada ekspozycję północno-zachodnią, a przez większość dnia schowany jest w półcieniu.
Właścicielka mieszkania wymarzyła sobie duże niebieskie kwiaty i zieloną ścianę odgradzającą.

Balkon


Balkonik


Wykonałam, zatem, projekt w którym tłem dla roślin, stała się gęsta zielona ściana z bluszczu (Hedera helix) i zimozielone liście różaneczników (Rhododendron spp.). Dzięki temu balkon pozostaje zielony przez cały sezon i  nie traci swojej funkcji odgrodzeniowej.

Projekt balkonu z trejarzem


Kwiatami przeważającymi w kompozycji stały się błękitne hortensje (Hydrangea macrophylla). Są to rośliny o dużych błękitnych kwiatostanach, idealnie dostoswane do stanowisk półcienistych i umiarkowanie wilgotnych. Jej wdzięczne kuliste krzewy szczególnie upodobali sobie Holendrzy, a i w naszej strefie klimatycznej zdobią nasze ogrody latami. Wśród niebieskich kwiatów nie zabrakło również specjalnych odmian ostróżek (Delphinium L.) i innych bylin, a także wdzięcznie pnących się po ścianie z bluszczu klematisów (Clemartis spp.). Całość uzupełniają zimozielone różaneczniki o białych kwiatach.


Ostróżka i hortensje


Do przepięknie urządzonego mieszkania o bardzo jasnych i stonowanych barwach wykonałam na wymiar donice drewniane z trejażem. Skrzynie montowane są na obrotowych kołach, przez co łatwo jest je przestawiać w celu utrzymania porządku na balkonie.
Przepięknym akcentem kolorytycznym stały się duże ceramiczne donice w kolorze granatowym, w których znalazła się lawenda (Callnula vulgaris) i bonsai.

Granatowe donice z Hygrangea i Thuja bonsai

Granatowe donice z Hygrangea i Thuja bonsai


A efekt… ?

Powalający ! ;)

Kaskada roślin przy zachowaniu dużej przestrzeni na balkonie.


Ostróżki i hortensje na niebieskim balkonie


Kompozycja roślinna w skrzyniach niebieska


Kwiaty pięknie się przyjęły i cieszyły oko właścicieli balkonu przez cały sezon wegetacyjny.
Na zamówienie właścicieli wykonałam również osłony na zimę i udekorowałam balkon na Święta.


Balkon na Boże Narodzenie


Dekoracja na balkon na Boże Narodzenie




Dekoracja na balkon na Boże Narodzenie


Oświetlenie na balkon na Boże Narodzenie



                                                                             
A wam, jak się podoba metamorfoza tego balkonu..?




piątek, 6 kwietnia 2018

MOJE PROJEKTY NA BALKONY I TARASY W STYLU DALEKOWSCHODNIM


Styl dalekowschodni w ogrodnictwie kojarzy nam się głównie z pieczołowicie wypielęgnowanymi roślinami, eksplozją zieleni, tętniącymi życiem strumykami przecinanymi bajecznymi mostkami, altanami ukrytymi w zaciszu gałęzi kwitnących wiśni i stawami, w których majestatycznie kołyszą się złote rybki.
Czy jest w ogóle możliwe przeniesienie tego magicznego krajobrazu na nasze ciasne miejskie balkoniki? Czy jesteśmy w stanie zaprowadzić ład i harmonię na tym małym składziku, po którym pałętają się zbędne rzeczy i zeszłoroczne doniczki ... ?



Myślę, że tak.

Powiem więcej.. Uważam, że wielkość przestrzeni, jaką możemy zagospodarować nie ma znaczenia.
Stosując odpowiednio zaprojektowane skrzynie możemy zyskać nowe praktyczne schowki na niepotrzebne rzeczy, a dobierając odpowiednie rośliny możemy stworzyć zaskakujący efekt nawet na przysłowiowym balkonie metr na metr, czy nawet na portfenetrze.

Tu podam za przykład moją własną realizację.
Portfenetr szerokości 167 cm i głębokości zaledwie 24,5 cm, od południa. Można by powiedzieć typowa „patelnia” i zero miejsca na cokolwiek.


Mały balkonik



A jednak się da. I to z jakim efektem…

Odpowiedni stelaż, aby ukraść jeszcze kilka centymetrów parapetu, właściwy dobór roślin, dostosowanych do silnego nasłonecznienia i … malutki balkonik przeobraża się w uroczy ogródek.



Kopozycja ogród japoński na balkonie


A widok może cieszyć oko również w zimie, po zabezpieczeniu roślin przed mrozami.
Ogród japoński na balkonie


Chcecie więcej?

Poniżej przedstawiam następne propozycje…

1. Kompozycja na portfenetr w stylu japońskim


Ogród japoński na portfenetrze


Kluczem do sukcesu jest znajomość poszczególnych odmian i ich wymagań. Nawet najpiękniejsza kompozycja straci swój urok, gdy rośliny zaczną zamierać. Istotne jest również dla mnie stworzenie kompozycji, która nie wymaga od nas nieustannej pielęgnacji, takiej jak nawożenie, cięcie, czy codzienne podlewanie. Państwa balkon, powinien być miejscem, gdzie z ochotą wracamy po ciężkim dniu pracy, aby rozkoszować się widokiem pięknych roślin i odpoczywać, a nie kolejnym obowiązkiem. Możemy to osiągnąć dobierając gatunki tak, aby same bez przeszkód, radziły sobie w nowym środowisku, dostosowanych do panującego nasłonecznienia i mało wymagających.

W powyższej propozycji zastosowałam sucholubne kępy kostrzew i karmnik złocisty, tworzący przypominającą mech darń. Ponad roślinami wznoszą się kamienie, które przypominają niepowtarzalne szczyty Huang Shan.

Warto również zastanowić się nad stylowymi osłonami, które nie tylko dadzą odrobinę cienia, ale stworzą zaciszny klimat, nawet gdy nasze mieszkanie skierowane jest na ruchliwą ulicę. W powyższym projekcie zastosowałam matę wykonaną z bambusu, który jest na szeroką skalę stosowany w ogrodach japońskich, zarówno jako roślina, jak i materiał służący do budowy.

 2. Kompozycja na portfenetr w stylu japońskim z lampionem

Jeżeli ktoś ceni sobie wieczory przy świecach, poniżej przedstawiam projekt w wersji z lampionem i sukulentami.

Balkon w stylu dalekowschodnim


3. Kompozycja na portfenetr w stylu japońskim ze źródełkiem

Jeżeli nasz portfenetr jest zacieniony, proponuję skupić się na gatunkach bytujących w cieniu.
W poniżej propozycji zastosowałam zamiast światłożądnych traw, ceniolubne turzyce i mech oraz szczepioną wierzbę, która wczesną wiosną cieszyć będzie licznymi dekoracyjnymi baziami, a latem zielonymi romantycznie przewisającymi pędami. Uroku dodaje miniaturowa fontanna z zamkniętym obiegiem wody.

Kompozycja ZEN  na portfenetr w stylu japońskim



Tłem kompozycji jest robiona na zamówienie zdobiona płyta z plexiglas’u zastosowana w celu „odgrodzenia się” od miasta, bez zacieniania mieszkania.

 4. Projekt balkonu w stylu japońskim z trawami

Kluczem do sukcesu przy małym metrażu jest minimalizm. Oszczędność form i kolorów wprowadzi harmonię i porządek.
W kolejnym projekcie zastosowałam drewniane skrzynie, które nie tylko służą jako donice, ale są miejscem wypoczynku i sporych rozmiarów schowkiem.

Na takim balkonie możemy schować się w cieniu wysokich traw i wsłuchiwać się w ich szelest, a wzrok nasz będzie przyciągać pieczołowicie wypracowana kompozycja z roślin skalnych i kamieni.

Ogród japoński na balkonie



5. Projekt balkonu w stylu japońskim z bluszczami

Aby nasz balkon był wyjątkowy, nie musimy obsadzać go tysiącami gatunków roślin. Wystarczy jeden dobrze wyeksponowany bonsai oraz ściana bluszczu, by stworzyć niepowtarzalną orientalną enklawę w centrum zatłoczonego miasta. Poniższa propozycja, to kwintesencja prostoty, klasy i minimalnych wymagań pielęgnacyjnych.

Ogród w stylu japońskim na balkon